Firmy partnerskie
 
login
hasło
Strona główna Logowanie Kontakt Mapa strony
 Klient:Fiat Auto Poland Tychy
Obiekt:Fenice - oczyszczalnia ścieków
Instalacja:Neutralizator ścieków przemysłowych
Data realizacji:2008
   Zakres instalacji:sterowanie PLC i wizualizacja HMI
Projekt:własny EkoTechnika
Sterownik:GE Fanuc Versa MAX Ethernet
Wizualizacja:panel 15" TFT Pro-Face
Opis:

Zadanie jakie postawiono przed nami to stworzenie układu sterowania i wizualizacji dla neutralizatora ścieków przemysłowych już istniejącego i działającego 24 godziny na dobę. Modernizacji podlegały niemal wszystkie urządzenia wykonawcze i pomiarowe, cały tor zasilania, sterowania i okablowanie obiektu. Nowe szafy automatyki i zasilania miały stanąć w miejsce już wyeksploatowanych, lecz jeszcze działających szaf, co bardzo skomplikowało proces montażu.
System automatyki składa się z szafy automatyki współpracyjącej z szafą zasilania oraz urządzeń obiektowych. Szafa automatyki to rozbudowany sterownik z największym procesorem serii Versa MAX uzbrojonym w kanał komunikacyjny Ethernet. Dotykowy panel 15" z matrycą TFT daje duże możliwości graficznego zobrazowania stanu procesu i parametryzacji urządzeń. Zasilacz bezprzerwowy UPS dba o ciągłość zasilania przy krótkich zanikach prądu, co w znaczący sposób poprawia stabilność systemu. Ze względu na dużą odpowiedzialność zadania system sterowania został tak zaprojektowany, żeby przy awarii sterownika możliwe było prowadzenie procesu. Na froncie szafy zasilania zgromadzono wszystkie lampki stanu i przełączniki wyboru pracy urządzeń. W obrębie hali neutralizatora rozmieszczono kilka przycisków stop awaryjny dzieląc całość instalacji na sekcje. Każda z sekcji ma na panelu możliwość sterowania w trybie automatycznym jako niezależny podsystem. 
Przepompowywanie ścieków przez kolejne fazy procesu odbywa się za pomocą pomp wirowych z przepustnicami regulacyjnymi. W połączeniu z analogowych pomiarem poziomu wypracowano szereg pętli regulacji PID. Dzięki min możliwe jest optymalne prowadzenie procesu. Dodatkowo wyróżnić możemy kilka układów dozowania chemii w zależności od przepływu ścieków. Zadanie dozowania realizowane jest w pełni automatyczne, a parametryzację dawek reagentów realizuje się z poziomu panela. 
Wszystkie pomiary analogowe poziomu, przepływu i pochodzące z mierników  pH można analizować na wykresach zbiorczych w trybie bieżącym lub historycznym do 3 miesięcy wstecz. Panel umożliwia raportowanie dobowe o wartościach przepływów i przekroczeń wartości pH na zrzucie z oczyszczalni. 
Zastosowanie struktury ethernetowej z użyciem swicha umożliwia zdalny dostęp do sterownika PLC i panela HMI poprzez sieć internetową dla celów monitorowania stanu obiektu oraz serwisowania na odległość.
Galeria:
widok szaf zasilania i automatyki
widok szaf zasilania i automatyki

panel graficzny
panel graficzny

wnętrze szafy automatyki
wnętrze szafy automatyki

elementy automatyki
elementy automatyki

sterownik PLC
sterownik PLC

listwy zaciskowe
listwy zaciskowe

ekran główny
ekran główny

ekran bloku KN
ekran bloku KN

ekran bloków ZK, OS, KF
ekran bloków ZK, OS, KF

ekran bloków ZP2, OT
ekran bloków ZP2, OT

ekran bloków WR, CR
ekran bloków WR, CR

ekran bloków ZP2, OT
ekran bloków ZP2, OT 
EkoTechnika, 20-491 Świdnik, ul. Kwiatowa 12, tel/fax (081) 44-17-005
 
Wszelkie Prawa Zastrzeżone EkoTechnika © 2007, design make.pl